مروارید اندیشه

این وبلاگ تصمیم دارد با بنیه کارشناسی و کمک مجموعه ای از کارشناسان خبره و اندیشمندان، توانمندیهای ویژه و منحصر به فرد را با بیان علمی و کارشناسی در حوزه شهرستان کمیجان به تصویر کشیده و منعکس نماید.

·         استمداد از متولیان ،دوستداران،مسئو.لین ومتصدیان :محیط زیست،اشتغال وتولید

حدود3000000  اصله درخت  که 90درصد آن اشجار میوه و بقیه غیر مثمر که 50 درصد درختان میوه را تاکستان انگور  و 50درصد بقیه را درختان :گردو،سیب،زردآلو،آلوبخارا،گوجه سبز،گوجه قرمز،آلبالو،گیلاس،گلابی،امرود،فندق،بادام،فلفل سیاه،سماق،به،انار،هلو،شلیل و... شامل میگردد، بدلیل روز آمد نبودن شیوه و روش داشت و بر داشت در سطح شهرستان کمیجان در معرض نابودی قرار دارند.

یاد آور میگردد که این مناطق مشجر در کمیحان ، میلاجرد،وفس،چهرقان،آمره،سیجان،طرلان،سمقاور،فتح آباد،فضل آباد،ینگ ملک،اسفندان،چلبی،قره گل،ولازجرد وفریس آباد قرار دارند که در دهه های گذشته بدلیل نقش عمده آن در اقتصاد خانوار با فراوریهای  سازگار با شرایط اقتصادی آن روز دارای اهمیت بسزایی بود که اکنون از نقش اقتصادی ان در درآمد خانوار کاسته شده است .

              با وحود بازار و تقاضای بسیار خوب برای میوه جات و خشکبارو سهم بالای اشتغال و در امد و نقش حیاتی در حفظ محیط زیست و جلوگیری از فرسایش خاک  این منابع عظیم و ثروت ملی در این شهرستان در حال نابودی قرار است در صورتیکه با ساده ترین و کم هزینه ترین اقدامات ازقبیل :روز آمد نمودن روشهای داشت وبر داشت شامل آموزش مدیریت واحد بهره برداری،آبیاری مدرن،بازار یابی ،ایجاد تشکلهای بهره برداری میتوان به ارتقاء کمی و کیفی و نجات آنها از زوال و نابودی پرداخت.

تاریخ ارسال: دوشنبه 1 دی‌ماه سال 1393 ساعت 03:36 ب.ظ | نویسنده: احمد آزادنیا | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد